3) Pronájem školních prostor

V prostorách školy probíhá dopoledne výuka. V pozdějších odpoledních hodinách se ve škole zdržuje už jen družina, případně je školní interiér využíván k zájmovým kroužkům. Některé prostory školy zejí prázdnotou již odpoledne. Co se školou po vyučování? Pronajměte ji. Nejedna škola disponuje místnostmi, které se jinde nenajdou. Velké tělocvičny a sportovní hřiště, vybavené počítačové učebny, dílny k výuce technických prací, školní laboratoře i velké jídelny, všechny tyto prostory jsou vhodné k pronajmutí.

Školní hřiště je možné pronajímat k jednorázovým  akcím, jako jsou sportovní dny  pro veřejnost, pořádané tělovýchovnými kluby. Tělocvična školy Vám může zaplatit provoz www stránek a získat nějaké dotace navíc, jestliže ji pronajmete pro konání pohybových aktivit, kurzů aerobicu, jogy, tanečních kurzů, cvičení matek s malými dětmi, cvičení pro seniory, cvičení zumby. Tělocvičny a hřiště jsou ideálním místem  k setkávání sportovních klubů, lze na nich provozovat mnoho sportovních aktivit, ale také činnosti se sportem přímo nesouvisející, jako jsou školící akce firem doplněné sportovním programem. Některé firmy mohou zatoužit pro pronájmu školních prostor hned z několika důvodů. Cena, kterou si se školou dohodnou může být nižší než pronájem komerčních prostor. Velké školy disponující areálem s větším počtem budov mohou být vyhledávaným místem firem s mnoha zaměstnanci.

Počítačové učebny a školní jídelny poslouží při školících přednáškách zaměstnanců, hřiště lze využít k plánované firemní zábavě a sportovním hrám stmelující kolektiv. V případě nepřízně počasí se zúčastnění přesunou do tělocvičny, kde lze situovat i jednoduchý nocleh. Počítačové učebny a jídelny mohou firmy využít i ke krátkodobému školení, místnosti školní družiny lze pronajmout klubům maminek s dětmi, které se scházejí v pozdních odpoledních hodinách. Školní třídy či tělocvičny si mohou  pronajmout za malý poplatek i zájmové kluby, jejichž  členové hledají prostor např. na jednu hodinu týdně. Smlouva o nájmu může být výhodná pro obě stany, škola získá finanční příspěvek, ale může se s některými nájemníky dohodnout  i na tom, že se budou starat o údržbu používaných prostor.

Nenechte školní prostory odpočívat, ale pronajměte je široké veřejnosti.

A že je to běžná praxe je vidět na webech mnoha škol - vybíráme pro inspiraci:

- ZŠ Chrudim - "PRONÁJEM POČÍTAČOVÉ UČEBNY - od 1. září 2012 nabízíme pronájem dvou počítačových učeben (30 počítačů, dataprojektor). Cena dohodou. Bližší informace podá ředitel školy"

- ZŠ Brno - V areálu nabízíme k pronájmu tyto prostory: tělocvična velká   12 x 25 m, tělocvična malá    12 x 20 m, bazén 16,6 x 8 m, hřiště s umělým povrchem, učebny, jídelna. Prostory jsou k využití pro kolektivní sporty, výuku, schůze apod…..

Jakým způsobem rychle a snadno pronajmout školní prostory? Kde se zeptat?

Nejsnadnějším a přesto velmi účinným způsobem, jak dát vědět  veřejnosti o pronájmu školních prostor, je informovat rodiče na třídních schůzkách. Rodiče tuto novinu rozšíří mezi další obyvatele obce a škola získá reklamu zdarma.

Další možností je oslovit zastupitelstvo obce. Většina zastupitelů na obecních úřadech ráda školu podpoří v různých aktivitách. Je dobré dát školní inzerát o pronájmu prostor do místního zpravodaje, ale také cíleně oslovit firmy, pořádající pohybové kurzy v obci a blízkém okolí. Zázračně fungují i vývěsné tabule, na něž umístíte inzerát s podmínkami pronájmu.